O autorze
Wizjoner, menedżer, przedsiębiorca oddany pasji i skupiony na sektorze wierzytelności.

Z wykształcenia dziennikarz, zawodowo menedżer windykacji z praktycznym doświadczeniem od 2003 roku. Pracował na stanowiskach menedżerskich w największych wrocławskich, komercyjnych bankach, a także tworzył, restrukturyzował i optymalizował call centra w wiodących firmach windykacyjnych. Jako dziennikarz i publicysta pracował dla największych koncernów wydawniczych w Polsce i prowadził portale internetowe.

Zarządza trzema spółkami o profilu windykacyjnym:
VEX,
VEX Corp
oraz Sardaukar Harvest.

Jest ekspertem i trenerem technik motywacji, windykacji, perswazji, wywierania wpływu, psychologii i manipulacji.

Prelegent, wykładowca, a także filantrop.

W czerwcu 2014 wydany został pierwszy tom jego debiutanckiej książki o windykacji wg. modelu Marcinkiewicza pt. Zawodowy Windykator.

Prywatnie jest pasjonatem gier, muzyki elektronicznej i Gwiezdnych Wojen.

Kontakt w sprawach prelekcji, wykładów, promocji możliwy poprzez LinkedIn lub Facebook: Markus Marcinkiewicz - windykacja i finanse

lub poprzez email:
markus@zawodowy-windykator.pl

lub telefonicznie: 71-306-78-10

Między obrotem wierzytelnościami, a outsourcingiem windykacji

BMS
Lubię jeździć na dobre eventy windykacji. Jest ich coraz więcej w naszym kraju, ale nie wszystkie mogą poszczycić się profesjonalną organizacją i kameralną atmosferą, która sprzyja dyskusji i wymianie doświadczeń. Organizowane od siedmiu lat konferencje i kongresy BMS Polska mają taką reputację, a 18 i 19 lutego odbyła się IV edycja Obrotu Wierzytelnościami, która idealnie wpisuję się w klimat zawodowych windykatorów.

Eventy BMS mają to do siebie, że uczestniczą w nich wyłącznie fachowcy i eksperci obszaru wierzytelności. Zarówno po stronie prelegentów, jak i bardzo aktywnych uczestników. Właśnie to najbardziej mi się podobało na Obrocie Wierzytelnościami. Wystąpienia zaproszonych gości nie były nudnymi wykładami tylko stymulowały do aktywnej dyskusji. Intensywny brainstorming to najlepsze, co sprawia, że z eventu wynosi się bagaż świetnych pomysłów, wizji i strategii realizowanych w innych strukturach organizacyjnych.

A w tym roku było od kogo czerpać wiedzę, ponieważ zaproszeni zostali przedstawiciele departamentów windykacji Idea Banku, Polkomtelu, Plus Banku, Netii oraz NC+. Na temat ochrony danych osobowych wypowiedział się reprezentant Serwisu Prawa, zaś nad całością czuwał BIG Infomonitor.

Konferencję rozpoczął BIG Infomonitor, który omówił systemy wymiany informacji gospodarczej w kontekśćie rynku obrotu wierzytelnościami. Solidna dawka danych statystycznych zobrazowała wszystkim uczestnikom aktualny poziom nieregulowanego terminowo zadłużenia osób fizycznych. Dynamika wzrostu w tym obszarze pozostaje wysoka, co jest dobrym prognostykiem dla windykatorów, a nieco gorszym dla zadłużonych konsumentów. Nie mniej we wrześniu 2014 wynosiło ono 41,55 mld złotych, a rok wcześniej "tylko" 39,03 mld.W dość intensywnej dyskusji omówione zostały również kwestie dotyczące poziomu zaufania przedsiębiorców w odniesieniu do rozwoju gospodarczego, jak również charakterystyka baz danych w Polsce i cele wykorzystania systemu wymiany informacji. Zagadnieniem, które wzbudziło największe zainteresowanie były kwestie dotyczące regulacji prawnych danych umieszczanych w biurach informacji gospodarczej, szczególnie w kontekście projektu zmian do ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji i utworzeniu ogólnodostępnego Rejestru Dłużników Należności Publicznoprawnych, które przewidziane jest na rok 2016.

Przedstawiciele Platformy nc+ podczas swojego wystąpienia opowiedzieli o swoich doświadczeniach w przygotowaniu portfela wierzytelności do sprzedaży. Prelekcja była wyjątkowo ciekawa ponieważ łączyła dotychczasowe praktyki stosowane zarówno w Canal Plus jak i N.


Sposób, w jaki nc+ podchodzi do całego procesu jest o tyle interesujący, że stanowi on jakość samą w sobie. Lata doświadczeń pozwoliły strukturze wypracować schematy, które świetnie się sprawdzają, a możliwość ogólnego ich poznania jest takim rodzajem know-how, którym powinni się zainteresować wszyscy wierzyciele pierwotni - być może są tu takie elementy, które świetnie się sprawdzą w innych strukturach, niekoniecznie z tego obszaru usług konsumenckich.

Nie tylko procesy nc+ były ciekawym punktem konferencji. Przedstawiciele Idea Banku opowiedzieli w zgrabny, konkretny i intrygujący sposób jak w obrocie wierzytelnościami pogodzić interesy zbywcy i nabywcy. Elementem wystąpienia, który wzbudził największe zainteresowanie uczestników były przypadki negocjacji zapisów umownych. Wszystkie oparte o faktyczne doświadczenia Idea Banku. Nie będę tutaj przytaczał przykładów, ponieważ stanowią one wyjątkową wiedzę, która powinna być przez przedstawicieli Idea Banku opowiadana przy każdej możliwej prelekcji. Trudne do zaakceptowania zapisy, a niekiedy wprost absurdalne, czy abstrakcyjne, były najmocniejszym punktem tego wystąpienia. Również najciekawszym, ponieważ uczestnicy, a byli to przedstawiciele największych firm windykacyjnych, czy też departamentów windykacji banków, opowiedzieli o swoich dziwacznych doświadczeniach w tym zakresie. To zdecydowanie olbrzymia wartość dodana do tej edycji Obrotu Wierzytelnościami.


Netia opowiedziała o masowej sprzedaży wierzytelności i obsłudze posprzedażowej długów telekomunikacyjnych w oparciu o swoje własne, wieloletnie doświadczenia. Interesujące w tej prelekcji było skupienie się na kwestii spornych i reklamacjach, które wynikają po cesji na tle przepisów prawa telekomunikacyjnego. Netia, która przecież ma olbrzymi bagaż doświadczeń na tym obszarze, chociażby poprzez przejęte w 2008 roku Tele2 Polska, w konkretny sposób opowiedziała o zarzutach, jakie wobec niej stosowali dłużnicy. To była bardzo pragmatyczna, przepełniona aktami prawnymi prelekcja, który wyczerpała swój temat.

Ochrona danych osobowych przy obrocie wierzytelnościami była tematem prezentacji przedstawiciela Serwisu Prawa, który skupił się na dopuszczalności przetwarzania i zakresie danych, jak również na obowiązkach informacyjnych związanych z całym procesem. Mocnym punktem była kwestia związana z prawem do bycia zapomnianym i jego ewentualnych konsekwencjach dla obrotu wierzytelnościami. Co wolno? Czego nie wolno? Na te pytania wszyscy uczestnicy szukali odpowiedzi. I je znaleźli.


Wystąpienia Polkomtelu, jak i później Plus Banku, były punktem kulminacyjnym drugiego dnia Obrotu Wierzytelnościami. O zachodzących tam zmianach mówi się od jakiegoś czasu, natomiast uczestnicy eventu mieli okazję dowiedzieć się więcej szczegółów na temat wizji i obranego kursu sprzedaży pakietów długów na bardzo bogatym interwale czasowym, bo umiejscowionym w latach od 2000 do 2014. Polkomtel, niejako, pionier masowej licytacji pakietów wierzytelności miał na tym polu dużo do opowiedzenia. Od tego jak przecierali szlaki jako jedni z pierwszych, którzy zaczęli sprzedawać swoje złe pakiety, przez cały proces jego autooptymalizacji by ostatecznie wypracować metodę, która wydaje się być najlepsza na ich wierzytelności.

Z kolei Plus Bank opowiedział o swoich doświadczeniach związanych z subpartycypacją jako formą sekurytyzacji. Metoda alternatywna dla klasycznych cesji wierzytelności spotkała się z wielkim zainteresowaniem uczestników. Tym bardziej, że omówiona została na faktycznych doświadczeniach zebranych w trakcie 48 miesięcy subpartycypacji portfela wierzytelności. Wykazanie danych, które przekonywały do efektywności i satysfakcji z tego rodzaju transakcji, skupiło uwagę i sprowokowało do burzy mózgów, ostatecznie zamykającej event.

Ale nie tylko podczas prelekcji uczestnicy wykazywali się ponadprzeciętną aktywnością. W kuluarach wymieniano się swoimi wizjami procesów windykacji, jak i pomysłami na owocny model obrotu wierzytelnościami. Branżowe spotkania kierowników i dyrektorów windykacji różnych obszarów operacyjnych na kongresach BMS Polska zawsze charakteryzują się otwartością, intensywnością oraz wyjątkowością, o którą ciężko na innych wydarzeniach. Lata doświadczeń robią swoje, a uczestnikami nigdy nie są ludzie przypadkowi. To zdecydowanie największa moc i potęga tych imprez.


A skoro Obrót Wierzytelnościami dobiegł końca to pozostaje mi tylko polecić wszystkim zawodowym windykatorom czytającym mój blog uczestnictwo w VII Kongresie Windykacyjnym tegoż właśnie organizatora, który będzie miał miejsce w przyszłym tygodniu. Byłem rok temu i szczerze nie mogę się doczekać tegorocznej edycji.

Nie będę się teraz rozpisywać nad plusami, bo one są tożsame z tymi, jakie odnotowałem na minionym evencie, napiszę tylko, że Provident opowie o swoim procesie obsługi zewnętrznej, Raiffeisen Polbank o swoich przetargach, Alektum Inkasso opowie o tym, kiedy najlepiej zwrócić się do firmy windykacyjnej, zaś Bank BPH na bazie swoich bogatych doświadczeń powie o niedozwolonych praktykach windykacyjnych. Tyle w sekcji outsourcingu usług windykacyjnych, natomiast w równolegle prowadzonej sekcji prewencji w windykacji o swoich doświadczeniach na tym obszarze opowiedzą Rovese, Grupa Maspex, DHL Express, Credit Agricole, Heineken Global Service oraz Wonga.com.


Koniec zachęty. Z pewnością po Kongresie podzielę się z Wami moją opinią, a tymczasem jeśli ktoś został zaintrygowany nadchodzącym Kongresem to daję tu link do programu - może jeszcze będą jakieś wolne miejsca ? :)
Trwa ładowanie komentarzy...